Yandex Metrica
SON DAKİKA

Fransa medyasından Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör oldu

Fransa medyasından Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör oldu

Fransız gazetesi Le Monde, Türk Hava Yolları ve İstanbul Havalimanı'nı övdü. "1933'te kurulan ve uzun süre ikinci kademe bir hava yolu şirketi olarak görülen THY, küresel havacılık sektöründe önemli bir aktör haline gelerek başlıca Avrupalı ve Körfez hava yolu şirketlerine karşı önemli bir rakip oldu." ifadelerine yer verilen haberde, bunun, Türkiye'nin "etkili kalkınma stratejisinin sonucu" olduğu vurgulandı.

Dünya

11.06.2024, 17:02

Türkiye'nin havacılıktaki başarısı Avrupa medyasının ilgisini çekmeye devam ederken Fransız gazetesi Le Monde, dikkat çeken bir habere imza attı. Söz konusu haberde Türk Hava Yolları (THY) ve İstanbul Havalimanı'ndan övgüyle bahsedildi.

Le Monde, "Hava taşımacılığı Erdoğan'ın Türkiye'si için önemli bir güç aracı" başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. Haberde şu ifadelere yer verildi;

"Ulusal hava yolu şirketi Türk Hava Yollarının (THY) elde ettiği sonuçlar görülmemiş boyutlara ulaştı."

Haberde, özellikle Ankara ve İstanbul gibi ulaşım merkezlerine bağlantılarını güçlendiren yeni iç hat uçuşlarıyla birlikte THY'nin havalimanı ağının da büyük ölçüde genişlediği belirtildi.

ABD Başkanı Biden'dan Netanyahu'ya tepki: Gazze'deki savaşı kendi siyasi geleceği için uzatıyor! ABD Başkanı Biden'dan Netanyahu'ya tepki: Gazze'deki savaşı kendi siyasi geleceği... Haberi Görüntüle

''ÖNEMLİ BİR AKTÖR HALİNE  GELDİ''

THY'nin, 22'si Avrupa'ya, 9'u Amerika'ya ve 13'ü Uzak Doğu ve Asya'ya olmak üzere 54 yeni hat açmayı ve alt markası AnadoluJet'in uluslararası erişimini genişletmeyi planlayarak 10 yıl içinde uçuş hacmini önemli ölçüde artırmayı hedeflediğini aktaran Le Monde, "1933'te kurulan ve uzun süre ikinci kademe bir hava yolu şirketi olarak görülen THY, küresel havacılık sektöründe önemli bir aktör haline gelerek başlıca Avrupalı ve Körfez hava yolu şirketlerine karşı önemli bir rakip oldu." ifadelerine yer verdi.

1.270 asker öldü bir savaş uçağı düşürüldü: Cephede ağır kayıp: Ordu yok oluyor 1.270 asker öldü bir savaş uçağı düşürüldü: Cephede ağır kayıp:... Haberi Görüntüle

THY'NİN CİROSU

Haberde Nisan ayında açıklanan verilere göre Avrupa'nın en fazla kar elde eden tarifeli hava yolu şirketi British Airways'in ana şirketi IAG'nin 2,43 milyar avroluk net karına karşılık THY’nin 5,52 milyar avro net kar sağladığı ifade edilirken THY'nin cirosunun 20,94 milyar avroya ulaştığı, net kar marjının ise yüzde 28,8 olduğu belirtildi.

Ünlü komedyenin söyledikleri yanına kalmadı! Üç aylık bebeğe eşcinsel yakıştırması sonu oldu! Ünlü komedyenin söyledikleri yanına kalmadı! Üç aylık bebeğe eşcinsel yakıştırması... Haberi Görüntüle

İSTANBUL HAVALİMANI'NA DA ÖVGÜ

Fransız merkezli haberde; İstanbul Havalimanı'nın 2018'deki açılışından bu yana Avrupa'nın en işlek havalimanı haline geldiğine dikkat çekildi. Haberde Türkiye'nin bu anlamda "yeni bir küreselleşme merkezi" olarak görüldüğü değerlendirmesi yapıldı.

"Dünyanın en yoğun hava merkezlerinden biri haline geldiği" belirtilen İstanbul Havalimanı'nın 2022'de 64,3 milyon yolcu trafiğiyle Londra'da bulunan İngiltere'nin en büyük havalimanı Heathrow'u geride bıraktığı bilgisine yer verildi.

THY'nin Aralık 2023'te Airbus'tan 220 uçak satın aldığı hatırlatılan haberde, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat'ın 4 Haziran'daki açıklamasında Boeing ile yaklaşık 250 uçağın potansiyel satın alımı için görüşmelerde bulunduğunu duyurduğu aktarıldı.

 

Habere Tepki Ver

7

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading