Yandex Metrica

DOLAR

33.05

%0.72 expand_less

EURO

36.03

%0.49 expand_less

ALTIN

2557.40

%0.36 expand_less

BIST

11057.06

%0.3 expand_less

BTC ($)

57959.03

%0.72 expand_less

SON DAKİKA

Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle şok taarruz dönemi geride kaldı

Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle şok taarruz dönemi geride kaldı

Ukrayna işgalinin 28. ayında Rus ordusu, geleneksel savaş konseptinin modern harp ortamında bir işe yaramadığını fark ederek derin bir sorgulamanın içine girdi. Rusya eski Genelkurmay Başkanı Yuri Baluevsky İHA, dron ve keşif/gözetleme sistemlerinin cephede nelere yol açtığını çarpıcı ifadelerle anlatıyor.  

Dünya

13.06.2024, 14:53

Ukrayna topraklarına yönelik topyekûn işgal hareketini 24 Şubat 2022 tarihinde başlatan Rusya, savaşın 28. ayına gelindiğinde 'neden başarılı olamadıklarını' sorguluyor. 

Bir ülkeyi toptan ele geçirme denemesi yaparken bunu 'özel askerî operasyon' olarak nitelendiren Ruslar, İkinci Dünya Savaşı'ndan buyana gerçekleşen en kanlı çarpışmalar sırasında yarım milyon asker, yüzlerce hava aracı ve binlerce tank/zırhlı araç kaybetti. 

2004-2008 yılları arasında Rusya Genelkurmay Başkanı olarak görev yapmış Yuri Nikolayeviç Baluevsky, Rus yayını Army Standard'da önemli bir makale kaleme aldı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı sıfatıyla Kremlin'e hizmet vermeye devam eden general Baluevsky, 21. yüzyıl savaş konseptinin geleneksel muharebe tekniklerinden çok farklı olduğunu ve Rus ordusunun hızla paradigma değişimine gitmesi gerektiğini anlatıyor. 

iPhone 16 Pro'yu bekleyenler dikkat! Yeni özellik sizi hayal kırıklığına uğratabilir iPhone 16 Pro'yu bekleyenler dikkat! Yeni özellik sizi hayal kırıklığına... Haberi Görüntüle

BÜYÜK BİRLİK TOPLAMAK ARTIK İMKANSIZ 

İşte o makaleden öne çıkanlar:

Yuri Baluevsky

"Ukrayna'daki özel operasyon, askerî işlerin gelişimine ilişkin tahminlerimizin tutarsızlığını gösterdi ve farklı silah türlerinin rolünü yeniden değerlendirmemiz gerektiğini açığa vurdu. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dünyanın önde gelen ülke ordularının ne askerlerini ne de subaylarını hazırlamadığı piyade savaşına ilişkin bir rönesans yaşanıyor.

Önceki fikirlerle büyük ölçüde çelişen, savaşın yeni bir yüzü bu. Ana özellikleri yüksel dağılım ve düşük yoğunluklu birlikler, keskin bir şekilde artırılmış keşif yetenekleri ve hedefleri gerçek zamanlı olrak yüksek hassasiyetle vurmaktır. 

Peki niye bunların hepsi birden gerekli? Çünkü Ukrayna'da ön cephelerde gökyüzü tam anlamıyla keşif dronlarıyla dolup taşıyor.

Yanlarında dolaşan kamikaze dronlar, herhangi bir düşman hedefinin ya da askerin imhası için ayrılan süreyi kelimenin tam anlamıyla dakikalara, hatta saniyelere indiriyor. 

Dahası şu: Neredeyse her derinliğe yüksek hassasiyetli saldırılar gerçekleştirmek için insansız hava araçlarını kullanmak mümkün hale geldi. Yüzlerce, hatta binlerce kilometre...

Tüm bunların yanısıra taktik ve operasyonel seviyelerdeki güçlü izleme sistemleri, keşif, gözetleme, iletişim aygıtları büyük saldırı gruplarının beklenmedik bir şekilde kararlı bir taarruz başlatmak için gizlice toplanmasını imkansız hale getirdi. 

Birlikler herhangi bir şekilde bir yerde yoğunlaşırsa bu, saldırı için acil bir hedef haline geldikleri anlamına gelir. Kuvvetlerin gizli bir şekilde yoğunlaşması ve ânî manevralar artık mümkün değildir. En azından birkaç on yıl önce olduğu gibi şok taarruz amacıyla birkaç yüz tank ve 20 bin askeri, cephenin dar bir kesiminde gizlice biriktirmek imkansızdır. 

Ne kadar çabalarsanız çabalayın ön saflardaki hareketlerinizi gizlemeniz mümkün olmayacaktır. Ne gündüz ne de gece..."

41 bin yıllık mucize! 3 metre uzunluğunda devrim yaratacak keşif: Yok artık diyeceksiniz 41 bin yıllık mucize! 3 metre uzunluğunda devrim yaratacak keşif:... Haberi Görüntüle

SOVYET TEORİLERİNİ ÇÖPE ATMA VAKTİ 

Eski Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluevsky'nin ifadelerine dikkat çeken SvPressa yazarı Sergey İşçenko, insansız hava araçlarının gökyüzünü kesin bir şekilde fethettiğini, semaların kamikaze dronlarla dolu olduğunu ve bu araçların topçuları bile geri püskürtmeyi başardığını belirtiyor. 

Ukrayna mevzilerine yönelik Rus saldırılarının artık kalabalık mangalarla değil, 3 ilâ 10 kişi arasında değişen gruplarla gerçekleştiğine dikkat çeken İşçenko, askerî bürokrasiye şu çağrıda bulunuyor:

"Çıkaracağımız ilk sonuç ne olmalıdır? Okullarımızda, akademilerimizde hâlâ öğretilmekte olan düne dair ne varsa, bunları askerî kütüphanelerimizden bulup çıkarmalıyız. Modası geçmiş her şeyi acımasızca çöpe atmalıyız. SSCB döneminde yazılmış stratejik saldırı teorileri de buna dahildir." 

 

Habere Tepki Ver

4

0

3

0

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading