Yandex Metrica

Hükümet emri ile yapıldı! Rusya'nın ardından Kazakistan Süleymancıların 100'e yakın yurduna kilit vuruldu!

Hükümet emri ile yapıldı! Rusya'nın ardından Kazakistan Süleymancıların 100'e yakın yurduna kilit vuruldu!

Ekrem İmamoğlu'nun bağlı olduğu Süleymancılar Kazakistan'da büyük bir darbe yedi. Süleymancılar Cemaati'nin yurtlarına Kazakistan’da hükümetin emriyle kilit vuruldu. Yurtların kapatılmasındaki neden olarak "aşırı dini misyonerlik faaliyeti ve yasa dışı din eğitimi" verdiği gösterildi. 

Dünya

12.06.2024, 15:46

Süleymancılar cemaatinin Kazakistan’daki yurtları kapatıldı. Alihan Kuriş’in lideri olduğu cemaate bağlı 26 kuruluşun da mahkeme kararıyla kapısına kilit vuruldu.

Kazakistan’da Zhibek Zholy Yardım Kuruluşları Birliği adı altında faaliyet yürüten Süleymancıların, yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle faaliyetlerine devlet kararıyla son verildi. Almatı Temyiz Mahkemesinde geçen ay sonuçlanan yargılamanın ardından cemaatin yönettiği kuruluşlarla birlikte 92 yurdun kapısına kilit vuruldu.  Cemaatin avukatlarının yaptığı itiraz da mahkemece kabul edilmeyerek karar onaylandı. 

Slovenya hükümetinin Filistin'i tanıma kararına muhalefet engeli: Referandum talep edildi Slovenya hükümetinin Filistin'i tanıma kararına muhalefet engeli: Referandum talep edildi Haberi Görüntüle

KAZAK YASALARI İHLAL EDİLDİ 

Kararın devlet yetkilileri tarafından verilerek, Süleymancıların “hayır” kurumlarının Kazak yasalarını ihlal ettiğini, yurtlarda medrese faaliyeti yürüterek yasa dışı din eğitimi verdiği belirtildi

Kazakistan basınında yer alan haberde, Kazakistan Cumhuriyet Müftülüğünün geçen yıl cemaate ait Zhibek Zholy Derneği ile işbirliği yapmayı reddettiği aktarıldı. Müftülüğün cemaati, misyonerlik (aşırılıkçı dini anlayışı yaymaya yönelik) faaliyeti yürütmekle suçladığı ifade edildi. Ayrıca Kazakistan devletinin, söz konusu mahkeme kararıyla, dini yapıların gizli örgütlenme faaliyetlerine karşı tavrının nasıl olacağını da ortaya koyduğuna  vurgu yapıldı. 

Top İsrail'de: Hamas, ateşkes planına dair cevabını Mısır ve Katar'a iletti Top İsrail'de: Hamas, ateşkes planına dair cevabını Mısır ve Katar'a... Haberi Görüntüle

YURTLARDA 3 BİN ÇOCUK KALIYOR 

Aydınlık tarafından yapılan haberde; kapatılan yurtlar ve okullar arasında Ana Amanaty Yatılı Kız Okulu, Amanat Yetimhanesi ve Yatılı Okulu, Almaly Yetimhanesi ve Yatılı Okulu, Sauran İslam Kültür Merkezi başta olmak üzere çok sayıda kurum bulunuyor. Yurtlarda yaklaşık 3 bin çocuğun kaldığı ortaya çıktı. 

Son dakika: ABD'nin Haseke üssünde patlama! Son dakika: ABD'nin Haseke üssünde patlama! Haberi Görüntüle

YURTLARIN RUHSATLARI YOK 

Kurumlarda göç, çalışma, toprak, çevre ve barınma gibi çocukların yaşamı ve sağlığını doğrudan etkileyecek konularda mevzuat ihlali yapıldığı kaydedildi. Yurtlarda mimari, kentsel planlama ve inşaat faaliyetleri, yangın güvenliği gereklilikleri, sıhhi standartlar, dini, mali ve ekonomik faaliyet alanında da ihlallerin tespit edildiği belirtildi. Kurumların eğitim ve öğretim ruhsatının olmadığı vurgulanırken yurtların, çocukların barınma ve tıbbi bakım ihtiyaçlarını karşılamadığı da ifade edildi.

Macron'dan 'Gazze Kasabı' Netanyahu'ya: 'Filistinlilerin çektiği çile sona ermeli' Macron'dan 'Gazze Kasabı' Netanyahu'ya: 'Filistinlilerin çektiği çile sona ermeli' Haberi Görüntüle

HÜKÜMETTEN SAVCILIĞA TALİMAT 

Mahkeme kararında sanıklar hakkında “dini aşırılıkçı” olarak bahsedildiği de aktarıldı. Haberde, geçen yıl savcılığın davayı “hükümet emri” ile başlattığı bilgisi de paylaşıldı. 

Son dakika... Vladimir Putin'den Ukrayna'ya silah sağlayan ülkelere tehdit Son dakika... Vladimir Putin'den Ukrayna'ya silah sağlayan ülkelere tehdit Haberi Görüntüle

"MİSYONERLİK FAALİYETİNDE BULUNDULAR"

Savcılığın soruşturmasının ardından Kazakistan Cumhuriyeti Müslümanları Ruhani İdaresinin 26 Ocak’ta dernekle bağını koparttığı belirtildi. Ruhani İdare, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada da dernek üyelerinin ülkede misyonerlik faaliyetleri yürüttüğünü ve yasayı ihlal ettiği belirtildi. 

Ayrıca yurtlarda dernek yöneticilerinin, öğrencileri ibadet etmeye zorladığı ifade edilirken yurtlarda aşırılıkçı dini literatür ve eğitim materyalleri bulunduğuna da işaret dildi.

ABD Türk topraklarını kullanmak istiyor: 300 bin askeri kapsayan intikal planı ABD Türk topraklarını kullanmak istiyor: 300 bin askeri kapsayan intikal... Haberi Görüntüle

ÜLKE GENELİNE YAYILDILAR 

Cemaatin Kazakistan’daki ilk yurdunun 1992 yılında Akmola bölgesinde açıldığı belirtildi. Özel fonlarla beslenen cemaat kurumlarının bu fonları gizlemeye çalıştığı da eklendi.Kazakistan devletinin cemaat kurumlarının 20 yıl boyunca yeterince denetlemediği belirtilen haberde, Süleymancıların ülke genelinde yayıldığı vurgulandı.

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme: Üst düzey 4 isim öldürülmüştü: 100 roket fırlatıldı Hizbullah'tan İsrail'e misilleme: Üst düzey 4 isim öldürülmüştü: 100 roket... Haberi Görüntüle

CİHAD VAADİYLE SURİYE VE TÜRKİYE'YE GÖNDERİLDİLER İDDİASI 

Bu sürede yaklaşık 100 yurt açan cemaatin bölgede DEAŞ’la bağlantısının olduğu da  iddai edildi.Yurtlarda eğitim gören gençlerin, “temel eğitimi” tamamladıktan sonra ileri eğitim için Türkiye’ye gönderildiği tespit edildi. Haberde bazı Kazak gençlerin, cihad vaadiyle selefi yapılar tarafından önce Türkiye’ye, sonra da Suriye’ye göndrildiğine vurgu yapııldı. 

Papa, yapay zekayı G7 zirvesinde liderlere şikayet etti: 'Yapay zeka insan yerine karar vermemeli' Papa, yapay zekayı G7 zirvesinde liderlere şikayet etti: 'Yapay zeka... Haberi Görüntüle

EKREM İMAMOĞLU CEMAATİN SIKI DESTEKÇİSİYDİ 

Kazakistan'da darbe üstüne darbe yiyen Süleymancı cemaatinin İstanbul Büyükşehir Ekrem İmamoğlu'nun sıkı destekçisi olduğu biliniyor. İmamoğlu'nun çocukluk yıllarında Süleymancı yurtlarında eğitim gördüğünü gösteren fotoğraflar ortaya çıkmıştı. Grubun lideri Alihan Kuriş yıllardır yurtdışında ikamet ediyor.Süleymancı grubundan ayrılarak bu yapılanmanın iç yüzünü ifşa eden bazı cemaat üyeleri, "Biz Süleymancılar, CIA'nın kontrolü altındayız" demişti.

Dünyanın ateşi çıktı! Korkutan rapor: Gezegenimiz ile Rus ruleti oynuyoruz Dünyanın ateşi çıktı! Korkutan rapor: Gezegenimiz ile Rus ruleti oynuyoruz Haberi Görüntüle

RUSYA’DA CEMAAT YÖNETİCİLERİNE 7 YIL İSTENDİ

Rusya'daki Süleymancıların, yasa dışı faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle St. Petersburg'da yargılandıkları ortaya çıkmıştı. Dava dosyasında Süleymancıların cemaat evlerinde çocukları dövdüğüne yer verilirken cemaatin de Alman istihbaratına bağlı olduğu belirtilmişti. Moskova merkezli Tsargrad sitesinde, Süleymancıların St. Petersburg’daki ceza davasının başladığı bildirilmişti. Mayıs 2023’te St. Petersburg’un merkezindeki cemaat evine yapılan operasyonda bazı şüpheliler gözaltına alınmıştı.

Cemaat evlerine giden çocukların velileri, çocuklarına işkence yapıldığı suçlamasıyla dava açtı. Çocuklarını yalnızca dini öğrenmesi için buraya gönderdiğini kaydeden veliler, cemaatin medrese eğitimi verdiğinden haberdar olmadıklarına dikkat çekti. Nisan 2024’te ilk duruşması görülen davada sanıklar hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Putin'den Ukrayna'yla müzakere mesajı: İstanbul'u örnek gösterdi Putin'den Ukrayna'yla müzakere mesajı: İstanbul'u örnek gösterdi Haberi Görüntüle

RUSYA'YA KARŞI FAALİYET YÜRÜTEN CEMAATLER ARASINDA YER ALIYOR 

Rus basını, 22 Mart’ta Moskova’da meydana gelen DEAŞ saldırısının ardından ülkedeki cemaat yapılanmalarını yakın takibe aldı. Rusya’ya karşı faaliyet yürüttüğü tespit edilen cemaatler konusunda uyarı yapılan haberlerde, Süleymancıların da yer alması dikkat çekti.Rusya’nın güneyde yer alan Rostov Oblastı’nda Süleymancıların faaliyetlerinin artması Rusya’yı rahatsız ediyor.

 

Habere Tepki Ver

20

4

1

2

0

0

2

1

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading