Yandex Metrica
SON DAKİKA

Küresel ekonomide yeni dönem! Suudi Arabistan Petrodolar anlaşmasını yenilemedi

Küresel ekonomide yeni dönem! Suudi Arabistan Petrodolar anlaşmasını yenilemedi

Suudi Arabistan'ın, ABD ile 50 yıllık  "Petrodolar" anlaşmasının süresi 9 Haziran 2024'te doldu ve Suudi Arabistan anlaşmayı yenilemedi. Suudi Arabistan artık petrolü Yuan dahil birden fazla para birimiyle satacak.

Dünya

13.06.2024, 17:22

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki 50 yıllık petrodolar anlaşması sona erdi. “Petrodolar” terimi, ABD dolarının dünya piyasasında ham petrol işlemlerinde kullanılan para birimi olarak rolünü ifade etmektedir.

Bu düzenlemenin kökleri, ABD ve Suudi Arabistan'ın, ABD'nin altın standardından çıktıktan kısa bir süre sonra küresel ekonomi için geniş kapsamlı sonuçlar doğuracak bir anlaşmaya vardığı 1970'lere dayanıyor. Küresel finans tarihinde, ABD ekonomisine petrodolar anlaşması kadar fayda sağlayan çok az anlaşma var.

1973'teki petrol krizinden sonra resmileşen Petrodolar Anlaşması, Suudi Arabistan'ın petrol ihracatını yalnızca ABD doları cinsinden fiyatlandırmasını ve petrolden elde ettiği gelir fazlasını ABD Hazine tahvillerine yatırmasını öngörüyordu.

Kayseri'de taciz iddiası ortalığı karıştırdı! Valilik açıklama yaptı Kayseri'de taciz iddiası ortalığı karıştırdı! Valilik açıklama yaptı Haberi Görüntüle

EKONOMİ SÖMÜRGECİLİĞİ

Petrodolar anlaşmasıyla birlikte petrolün tek başına ABD doları cinsinden satılması, petrol ve finans kategorilerinin ötesinde bir öneme sahip. Petrolün ABD doları (DXY) cinsinden satılmasını zorunlu kılan anlaşma, doların dünyanın rezerv para birimi olma statüsünü yükseltti. Bu da ABD ekonomisini derinden etkiledi. 

Petrol satın almak için dolara olan küresel talep, para biriminin güçlü kalmasına yardımcı olarak ithalatı Amerikalı tüketiciler için nispeten ucuz hale getirdi. Ayrıca, yabancı sermayenin ABD Hazine tahvillerine akması düşük faiz oranlarını ve güçlü bir tahvil piyasasını destekledi.

F-16 ararken Su-27 buldular! İskender M vurdu, savaş uçağı küle döndü F-16 ararken Su-27 buldular! İskender M vurdu, savaş uçağı küle... Haberi Görüntüle

DOLARIN ÇÖKÜŞÜ

Söz konusu durumlar göz önüne alındığında ABD'nin yıllardır uyguladığı dolar politikası sebebiyle ekonomik sömürgecilik faaliyetleri korundu. Dünyada devam eden dolar hegemonyasına karşı çıkış ile birlikte ülkelerin dış ticarette kendi para birimlerini kullanması fikri yaygınlaşıyor.

Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkelerin öncülük ettiği BRICS topluluğu; Yeni Kalkınma Bankası ve dolara karşı alternatif para birimi çalışmalarına başladı.

Öte yandan BRICS üyeliğine sıcak bakan Türkiye'de dolara karşı verilen mücadelenin yanında yer alabilir.

Habere Tepki Ver

18

0

1

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading