Yandex Metrica

Milyar dolarlık keşif: Resmen petrol ülkesi oldu: Günde 120.000 varil üretim yapılacak

Milyar dolarlık keşif: Resmen petrol ülkesi oldu: Günde 120.000 varil üretim yapılacak

Afrika ülkesi Segenal resmen petrol ülkesi oldu! Birkaç yıl süren gecikmelerden sonra, Woodside şirketi 11 Haziran Salı günü, Dakar kıyısı açıklarında bulunan Sangomar açık deniz yatağını işletmeye başladığını duyurdu. Günlük 120.000 varil petrol üretiminin olacağı tahmin ediliyor.

Dünya

12.06.2024, 15:56

Senegal'de petrol sondajına başlayacak olan Avustralyalı şirket yaptığı açıklamada, "Woodside, Sangomar sahasından ilk petrol çıkarımını gerçekleştirdi ve ülkenin ilk açık deniz petrol projesini başarıyla gerçekleştirdi" dedi.

Şubat ayının başında, yine projenin hissedarı olan Société des Petroles du Sénégal (Petrosen), Léopold Sédar Senghor yüzer üretim, depolama ve boşaltma ünitesinin (FPSO) alanına vardığını duyurdu.

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu Haberi Görüntüle

GÜNLÜK 125 BİN VARİL ÜRETİM

Sangomar, Dakar'ın yaklaşık 100 km güneyinde, 780 metre derinlikte yer almaktadır. Sahada petrol ve gaz bulunuyor ve günde 100.000 ila 125.000 varil üretim yapılması bekleniyor.

Avrupa ve Asya pazarlarının beklediği standarda uygun olarak çıkarılan ham petrolün, ulusal pazarın yanı sıra ihracata da yönelik olması amaçlanıyor. Satışı, 30 yıllık bir süre içinde birkaç milyar dolar gelir getirecek... Yeni hükümetin, programının uygulanması için sabırsızlıkla beklediği gelir.

2014 yılında keşfedilen yatağın kullanımı programın önemli ölçüde gerisinde kaldı. İlk olarak 2021 için planlanan plan, strateji değişikliğinin ardından ertelendi, ardından hisseleri sonunda Woodside tarafından satın alınan Avustralyalı genç FAR'ın yaşadığı zorluklar nedeniyle tekrar yavaşladı. Yeni arama sondajı planlandığı için halen devam eden petrol sahasının geliştirilmesinin ilk aşamasının 4,9 ila 5,2 milyar dolar arasında bir maliyete sahip olması bekleniyor.

1300 yıllık hazineyi çaldılar! Kral Arthur'un Durandal kılıcı sırra kadem bastı 1300 yıllık hazineyi çaldılar! Kral Arthur'un Durandal kılıcı sırra kadem... Haberi Görüntüle

HEDEF 200 BİN VARİL

RFI'nin Afrika ticaret direktörü  Fildişili Charles Thiemele'nin mikrofonuna tepki gösterdi. Thiemele, "Senegal için petrol üretiminin başlaması çok iyi bir haber. Bu, yıllar önce başlayan bir projenin hayata geçirilmesidir ve birçok bütçe sorununa yol açan ülkenin enerji faturasının azaltılmasını mümkün kılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Bu petrol sektörü uzmanına göre, ülkenin sonuçta günde 200.000 varilden fazla üretim yapabilmesi gerekiyor, bu da Kongo Cumhuriyeti veya Gabon gibi ülkelerin üretim seviyelerine yaklaşıyor.

Petrosen Arama ve Üretim Genel Müdürü Thierno Ly, "Sangomar sahasından çıkarmanın başlaması, yalnızca ülkemizin endüstrisi ve ekonomisi için değil, her şeyden önce halkımız için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor " dedi.

Habere Tepki Ver

48

5

10

7

0

0

0

1

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading