Yandex Metrica

Papa, yapay zekayı G7 zirvesinde liderlere şikayet etti: 'Yapay zeka insan yerine karar vermemeli'

Papa, yapay zekayı G7 zirvesinde liderlere şikayet etti: 'Yapay zeka insan yerine karar vermemeli'

G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan ilk Papa olarak tarihe geçen Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumu'nda yapay zeka ile ilgili uyarılar yaptı.   

Dünya

15.06.2024, 02:04

İtalya'da düzenlenen G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, yapay zekanın sınırlandırılmasını istedi. Papa, yapay zekanın insanlar yerine karar vermemesi gerektiğini söyledi. 

G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ikinci gününde ev sahibi İtalya'nın davetiyle katıldığı Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumunda konuşan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, önemli uyarılarda bulundu. 

Oturuma katılarak G7 Zirvesi'ne katılan ilk Papa unvanını alan Papa Francis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu liderlere yapay zeka konusunda uyarı yaptı. Yapay zeka teknolojisinin insanlığın yararına kullanılması konusunda liderlerin sorumluluğa sahip olduğunu söyleyen Papa Francis, “İnsanların kendileri ve yaşamları hakkında karar verme yetilerini ellerinden alarak onları makinelere bağımlı hale getirirsek, insanlığı umutsuz bir geleceğe mahkum etmiş oluruz” dedi.

Liderlere yapay zeka teknolojisi çalışmalarına yön verme ve insan onurunu muhafaza etme çağrısında bulunan Papa Francis, “Tam da burada, acilen siyasi eyleme ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

Bozkurttan sonra şimdi de ters kırmızı üçgen: Berlin'deki mandacılar bunu da yaptı Bozkurttan sonra şimdi de ters kırmızı üçgen: Berlin'deki mandacılar bunu... Haberi Görüntüle

“KATİL ROBOTLAR” İÇİN YASAKLAMA KARARI TALEP ETTİ

Yapay zeka teknolojisini hem büyüleyici hem de dehşet verici olarak tanımlayan Papa Francis, bu teknolojinin “insan olarak kimliğimizi algılama biçimimizi” değiştirebileceği uyarısında bulundu. Yapay zekanın Batı kültürünün egemenliğini perçinleyebileceği ve insan onurunu yok edebileceğini söyleyen Papa Francis, liderlere “katil robotlar” olarak bilinen ölümcül otonom silahlar için acilen yasaklama kararı alınması çağrısında bulundu. Papa Francis, “Bir makine, asla bir insan hayatına son verme imkanına sahip olmamalı” diye konuştu.

Oturumda liderlere seslenen Papa Francis, “Yapay zekayı iyi bir şekilde kullanmak herkesin sorumluluğudur. Ancak bu iyi kullanımı mümkün ve verimli kılacak şartları oluşturmak, siyasetin vazifesidir” ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading