Yandex Metrica

Ülkenin yarısı satmak istiyor: Siyonist sevici Milei Arjantin'de infial yarattı: Protestolar büyüyor

Ülkenin yarısı satmak istiyor: Siyonist sevici Milei Arjantin'de infial yarattı: Protestolar büyüyor

Siyonist sevici Javier Milei, Arjantin'in yarısını özelleştirmek ve vatandaşlarına tasarrufları dikte etmek istiyor. Şimdilerde bir reform paketini yürürlüğe koyan Milei, Buenos Aires sokaklarını adete alev alev yaktı.

Dünya

14.06.2024, 15:37

Arjantin Senatosu'nda ultra liberal hükümetin tartışmalı reform paketine ilişkin tartışma sırasında, göstericiler ve polisler kongre binası önünde şiddetli çatışmaya girdi. Başkent Buenos Aires'in merkezinde maskeli kişiler polis memurlarına taş ve yangın çıkarıcı cihazlar fırlatırken, polis de göstericilere karşı cop ve göz yaşartıcı gaz kullandı. TN televizyon kanalında yer alan bir habere göre çok sayıda araba alevler içinde kaldı ve polis yaklaşık 20 şüpheliyi tutukladı. 

Lübnan'ı vuran İsrail'e o ülkeden tehdit: Yok edici savaş başlar! Lübnan'ı vuran İsrail'e o ülkeden tehdit: Yok edici savaş başlar! Haberi Görüntüle

SOKAKLARI KARIŞTIRAN REFORM PAKETİ

Ulusal Kongre'deki senatörler, Başkan Javier Milei hükümetinin hazırladığı kapsamlı reform paketini tartıştı ve sonunda dar bir çoğunlukla temel oylamayla onayladı. Yasama girişimi, diğer şeylerin yanı sıra, çok sayıda devlete ait şirketin özelleştirilmesi, büyük yatırımcılar için vergi indirimi, işgücü piyasası ve vergi reformları sağlıyor.

Hükümet, parlamentoda çoğunluğu elde etmek için zaten tedbir kataloğunu önemli ölçüde azaltmak zorunda kaldı. Kanun metninde yapılan çeşitli değişiklikler nedeniyle artık Milletvekilleri Meclisi'ne geri dönüyor. La Nación gazetesi, bu nedenle yürürlüğe girmesinin daha da uzun sürebileceğini yazdı. Toplumsal hareketler ve sol muhalefet, reform paketini neoliberal ve anti-sosyal olmakla suçluyor.

Ukrayna'dan barış sesleri: Savaşı bitirmek için plan hazırlıyoruz Ukrayna'dan barış sesleri: Savaşı bitirmek için plan hazırlıyoruz Haberi Görüntüle

DERİN EKONOMİK KRİZ İÇİNDE

Arjantin derin bir ekonomik kriz içinde. Neredeyse yüzde 290'lık enflasyon dünyadaki en yüksek enflasyonlardan biri. Güney Amerika'nın en büyük ikinci ekonomisi, şişmiş bir devlet aygıtından, düşük endüstriyel üretkenlikten ve eyaleti büyük miktarda vergi gelirinden mahrum bırakan büyük bir kayıt dışı ekonomiden muzdariptir.

Ultra liberal Başkan Milei şimdi bir zamanların zengin ülkesini radikal bir kemer sıkma programıyla yoluna sokmak istiyor. Hükümet binlerce kamu sektöründeki işi kesti, sübvansiyonları kesti ve sosyal programları yürürlükten kaldırdı. Arjantin Katolik Üniversitesi'ne göre, Arjantin'deki insanların neredeyse yüzde 56'sı yoksulluk sınırının altında, yaklaşık yüzde 18'i ise aşırı yoksulluk içinde yaşıyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading