Yandex Metrica
SON DAKİKA

Yaşar Güler'den Brüksel ültimatomu: F-16'ları ver, PKK/YPG'ye desteğini hemen kes!

Yaşar Güler'den Brüksel ültimatomu: F-16'ları ver, PKK/YPG'ye desteğini hemen kes!

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Brüksel'deki NATO toplantısının ardından ABD'ye iki maddede şu çağrıyı yaptı: F-16 teslimatını sorunsuz gerçekleştirin ve 2019'da verdiğiniz sözü tutarak terör örgütü PKK/YPG'ye desteğinizi kesin.

Dünya

15.06.2024, 12:07

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Suriye'nin 3'te 1'ini işgal ederek yeraltı kaynaklarını teröristlerle birlikte çalan ABD yönetimini bir kez daha uyardı.

13-14 Haziran'da Brüksel'deki NATO merkezinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada Bakan Güler, Washington'u PKK'lı teröristlerle ilişkiyi kesmeye çağırdı. 

Türkiye'nin F-16 tedarik sürecinin de sorunsuz ilerlediğini kaydeden Güler, son uçak teslim edilene kadar bu konuda gelişen olumlu havanın devam etmesini dilediğini aktardı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler

İşte basın mensuplarına yaptığı açıklamada Yaşar Güler'in mesajlarından öne çıkanlar:

"Toplantılarda NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip güçlü ve güvenilir bir üyesi olarak dayanışmanın, caydırıcılığın odak noktası olduğu anlayışıyla NATO'ya katkılarımızı sürdürdüğümüzü hatırlattık. 

Aynı zamanda Türkiye'nin başta toprak bütünlüğü olmak üzere Ukrayna’ya güçlü desteğini ifade ettik. Montrö Sözleşmesi'ni hassasiyetle uyguladığımızı ve Karadeniz’de en uzun kıyıya sahip müttefik olarak 'bölgesel sahiplik ilkesi'ne verdiğimiz önemi dile getirdik. 

Diğer yandan Bulgaristan ve Romanya ile birlikte teşkil ettiğimiz Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu İnisiyatifi’nin gelecek ay aktive edileceğini ifade ettik."

Yaşar Güler, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'la

Son dakika... Sunak'ın düşüşü! İngiltere'de sandık çıkış anketine göre ana muhalefetteki İşçi Partisi tek başına iktidar oldu Son dakika... Sunak'ın düşüşü! İngiltere'de sandık çıkış anketine göre ana... Haberi Görüntüle

KISITLAMALARI DERHAL KALDIRIN 

"NATO Karargâhı'ndaki toplantılar sırasında ve mevkidaşlarımızla gerçekleşen görüşmelerde NATO'nun komuta ve kuvvet yapısına, harekât ve misyonlarına kara-deniz-hava ve uzaydaki gayretlerine yaptığımız kayda değer katkılarımızı bir kez daha hatırlatma fırsatımız oldu. 

Bu kapsamda ülkemize uygulanan ihraç lisans kısıtlamalarının kabul edilebilir olmadığını vurguladık. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan müttefiklerin, AB'nin savunma girişimlerine tam katılımının sağlanması gerektiğinin de altını çizdik."

Türkiye açık açık uyarmıştı! PKK destekçisi Bafel Talabani İngiltere'ye kaçtı Türkiye açık açık uyarmıştı! PKK destekçisi Bafel Talabani İngiltere'ye kaçtı Haberi Görüntüle

GAZZE'DE KALICI ATEŞKES, NATO'NUN LEHİNEDİR

"Temaslarımız sırasında başta Gazze’de devam eden savaş olmak üzere istikrarsızlık kaynaklı sorunlara çözüm bulmanın ittifakın lehine olduğunu ifade ettik. 

Gazze’de masum sivillerin katledilmesini şiddetle kınadığımızı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde 10 Haziran'da kabul edilen 2735 sayılı kararın da en kısa sürede eksiksiz uygulanmasının kalıcı ateşkesin sağlanması ve insani facianın önlenmesi bakımından elzem olduğunu ve BM kararları doğrultusunda iki devletli bir çözümü güçlü bir şekilde desteklediğimizi belirttik."

Yaşar Güler, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin ile görüştü.

Belçika Parlamentosu'na önerge: 'Filistin devletini artık tanıyalım' Belçika Parlamentosu'na önerge: 'Filistin devletini artık tanıyalım' Haberi Görüntüle

TERÖR KORİDORUNA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

"Ülkemizin PKK/YPG dahil terörizmle mücadele ettiğini ifade ettik. Terör örgütü PKK/YPG'nin ise 'DEAŞ ile mücadele' adı altında uluslararası kamuoyunu yanılttığını anlattık. 

NATO’nun güney sınırında, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde bir 'terör koridoru' kurulmasına asla müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha vurguladık.

Türkiye-ABD ilişkileri, uzun ve sağlam bir geçmişe dayanmaktadır. İki NATO müttefiki olarak ortak değerleri ve çıkarları paylaşıyoruz. 

F-16 tedarik süreci öngörülen takvime göre ilerliyor. Son uçağın teslimine kadar bu önemli projenin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını ve bu olumlu havanın ilişkilerimizin diğer alanlarına da yansımasını temenni ediyoruz. 

Bildiğiniz gibi, yeni NATO stratejik konseptinde de iki ana tehditten biri terörle mücadeledir ancak maalesef, müttefiklik dayanışmasına aykırı bir şekilde, ABD'nin Suriye’de terör örgütü ile süregelen işbirliği, ulusal güvenliğimizi tehdit etmeye devam etmektedir. 

Terör örgütünün ileri bir tarihe ertelediği sözde seçim hamlesinin hukuksal bir temeli bulunmamaktadır. Sözde seçimler, esasen, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını da içeren BM'nin 2254 numaralı kararına da aykırıdır."

Yaşar Güler ve İngiliz mevkidaşı Grant Shapps

Denizde katliam! Tatilciler köpekbalığı saldırısına uğradı! O anlar saniye saniye kameralara yansıdı! Denizde katliam! Tatilciler köpekbalığı saldırısına uğradı! O anlar saniye saniye... Haberi Görüntüle

PKK/YPG'YE VERİLEN TÜM DESTEĞİ KESİN

"Türkiye güney sınırlarının hemen ötesinde bir terör devletinin kurulmasına asla izin vermeyecektir. Amacımız, bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, sınır güvenliğimizi sağlamak ve Suriye halkının huzur ve güvenliğine katkıda bulunmaktır. 

Bizim ABD'den beklentimiz, 2019 yılındaki taahhütlerini yerine getirmesi ve PKK/YPG'ye verilen tüm desteği kesmesidir. ABD'li muhataplarımıza DEAŞ'la mücadele kapsamında ihtiyacı olan desteği vermeye hazır olduğumuzu her platformda ve her seviyede iletiyoruz. 

Biz, üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye, bölgemizde ve dünyada barışa, işbirliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu aşamada ABD ile ikili ilişkilerimizde önümüze bakmak ve olumlu bir gündeme odaklanmak istiyoruz."

Terör örgütü PKK/YPG Suriye'den çaldığı petrolleri Irak'a tankerlerle taşıyıp satarak bölgedeki işgali finanse ediyor.  

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading