Yandex Metrica

Son dakika: Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu

Son dakika: Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu

Türkiye'nin mayıs ayı enflasyonu açıklandı. Enflasyon mayısta aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda yüzde 75,45 oldu. Açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerinin ardından ise 5 aylık maaş artış oranı netleşti.

Ekonomi

03.06.2024, 12:10

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), merak edilen mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre TÜFE'deki değişim mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 oldu.

Enflasyon beş aylık süreçte yüzde 22,72 olarak açıklandı. Kira zam oranını belirleyen on iki aylık ortalama enflasyon ise yüzde 62,51 oldu.

MEMURLARIN 5 AYLIK ZAM ORANI BELLİ OLDU

Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 oldu. Böylece memur ve emeklisinin 5 aylık enflasyona göre zam oranı da netlik kazandı. SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, memur ve emeklinin temmuz ayında alacağı maaş artışına ilişkin TRT Haber'e konuştu.

Zengin, açıklamasında şunları kaydetti;

''Son 5 aylık enflasyona baktığımızda yüzde 22,72 oranında gerçekleşti. SSK ve Bağkur emeklileri önceki 6 ayda gerçekleşen yani temmuz ayı artışlarını ocak ve haziran artışlarına göre alıyorlar. Beş aylık enflasyona göre SSK ve Bağkur emeklilerinin aylık artışları yüzde 22,72 buna haziran ayı da ilave edilecek. Tahminlerimiz yüzde 25 seviyelerinde olacağı. Memur ve memur emeklilerinin de enflasyon farkı dahil olmak üzere 5 aylık enflasyona göre alacakları artış yüzde 17,38. Memur ve memur emeklilerinin haziran enflasyonuyla birlikte artışlarını yüzde 20 civarı tahmin ediyoruz. SSK ve Bağkur emeklilerinin aylık artışları yüzde 22,72 memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 17,38 bu rakamlara haziran ayında gerçekleşen enflasyon da eklenecek.''

''ENFLASYON FARKLI İLAVE EDİLİYOR''

''Memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin enflasyon farkı belli dönemlerde memur ve memur emeklileri lehine, belli dönemlerde SSK ve Bağkur emeklileri lehine oluyor.'' diyen Zengin, ''Ocak 2024 artışını hatırlayalım. Memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı hesaplaması nedeniyle yüzde 49,25 olmuştu. SSK ve Bağkur emeklilerinin ise yüzde 37,57 olmuştu. Bu daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla birlikte emekliler yılı olması dolayısıyla da hepsi eşitlenmişti. Bu dönemsel oluyor. Bu yıl farklı olmasının temel nedeni de memur ve memur emeklileri ocak ayında toplu sözleşmeye göre yüzde 15 almışlardı. Temmuz ayında ise yüzde 10 alacaklar. Yüzde 10 zam alınıyor fakat enflasyon farkı yüzde 15'in üzerindeki enflasyon farkı ilave ediliyor. Bu dönem 10 puan ocakta 15 puan olması nedeniyle 5 puanlık fark oradan geliyor.'' ifadelerini kullandı.

Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12 Temmuz 2024 döviz kurları Doların fiyatı 13 TL birden fırlayacak! Yatırımcılar dikkat.. İşte 12... Haberi Görüntüle

EMEKLİLERİ İLGİLENDİREN YENİ ORANLAR BELLİ OLDU

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklileri ne kadar zam alacağı da belli oldu. SSK ve Bağkur emeklilerinin aylık artışları yüzde 22.72. Memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 17.38. Bu rakamlara haziran ayında gerçekleşen enflasyon da eklenecek.

Türk Hava Yolları'ndan KAP'a açıklama: 'Zararın tazmini için uzlaşmaya varıldı' Türk Hava Yolları'ndan KAP'a açıklama: 'Zararın tazmini için uzlaşmaya varıldı' Haberi Görüntüle

TEMMUZ AYINDA EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında emeklilere enflasyon farkı yüzde 25 gibi bir rakam görülüyor. SSK ve Bağkur emeklilerinin baştan beri yüzde 25 seviyelerinde tahmin ettiğimiz için memur ve memur emeklilerimize yüzde 20 seviyelerinde bir artış gerçekleşecek.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarını 10 bin liraya yükseltileceğini açıklamıştı. Erdoğan, yılbaşından itibaren en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu.

Habere Tepki Ver

1

1

1

0

0

0

2

2

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading