Yandex Metrica
SON DAKİKA

İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko

İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko

Leopard tankının 2A8 modelini Alman-Fransız ortaklığındaki KNDS şirketiyle birlikte üretmek isteyen İtalyanlar, aldıkları olumsuz yanıtla derin bir şok yaşıyor. Modern ana muharebe tankı konusunda Roma yönetiminin önünde çok fazla seçenek kalmadı. 

Savunma

12.06.2024, 19:05

Leopard tanklarının modern versiyonunu üreten Alman-Fransız ortaklığındaki KNDS şirketi, 2A8 modelinde işbirliği isteyen İtalyanlara kapıyı kapattı. 

272 adet yeni tank alımı talebiyle KNDS'nin kapısını çalan İtalya, yeni Leopard'ın Leonardo firması katkısıyla geliştirilmesini istiyordu. 

Bu yolda 5 milyar avro kaynak ayıran Roma yönetimi, Leopard 2A8'e elektro-optik sensör, muhabere ve komuta-kontrol sistemi ile yeni namlu sağlamayı vaat ediyordu. 

İtalyan savunma devi Leonardo, Le Spezia kentindeki tesiste montajı yapılacak modern Leopard tanklarına kendi bileşenleriyle elektronik aksamı eklemeyi hedeflemişti.

Ancak Avrupa'ya yönelik artan Rus baskısından kaynaklı konsodilasyon beklentisine rağmen Almanya ile Fransa, İtalyanlara kapıyı kapatmaktan çekinmedi. 

Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın işleri açıldı Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın... Haberi Görüntüle

KNDS: LEOPARD STANDARDINI DEĞİŞTİRMEYİZ

KNDS CEO'su Frank Haun, Leopard-2 tanklarının Avrupa'da 18 ülkede kullanıldığını belirterek, bu aracın NATO'nun standart muharebe tankı haline geldiğinden bahisle şunları söyledi:

Leopard tankı

"Avrupa ve NATO ordularının birlikte çalışabilirliğine ve ortak savaş gücüne önemli katkı sağlayan bu standardın korunması her zamankinden daha önemli. Taraflar yapılandırma konusunda anlaşmaya varamadı. İtalyan Leonardo şirketiyle potansiyel ortaklık görüşmeleri sonlandı."

KNDS açıklamasının ardından bir bildiri yayınlayan Leonardo ise KNDS ile potansiyel işbirliğinin sona erdiğini doğruladı.

İtalyan şirket, "Leonardo, İtalyan ordusuna diğer nitelikli uluslararası ortaklarla işbirliği yoluyla mevcut gereksinimleri karşılayan ve ana muharebe sistemine yönelik gelecekteki geliştirmeler için iyi bir konumda bulunan, performanslı, birlikte çalışabilir ve güncel bir çözüm sağlama konusunda kararlılığını teyit ediyor" ifadesini kullandı. 

Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni duyurdular Amerikalılar ASELSAN'ın izinden gidiyor: SİHA'yı görünmez hale getiren cihazı yeni... Haberi Görüntüle

ROMA YÖNETİMİ KİMİN KAPISINI ÇALACAK?

İtalyan savunma medyasına konuşan bir kaynak, Alman-Fransız ortaklığının İtalyanlara 'sıfır teknoloji transferi' teklif ettiğini, Leonardo üretimi hiçbir yerli sisteme sıcak bakmadıklarını söyleyerek "İtalyanların tanka entegre edebileceği kendi sistemleri varken onlara hazır bir tank teklif edemezsiniz" dedi. 

Envanterini yeni nesil tanklarla zenginleştirmek ve bunu yaparken aracı kendi sistemleriyle özelleştirmek isteyen İtalya'nın şimdi hangi ülkenin kapısını çalacağı merak konusu oldu. Modern ana muharebe tankı konusunda İtalyanların önünde çok fazla alternatif bulunmuyor. 

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Gelişmiş zırh, durumsal farkındalık, elektronik harp ve aktif koruma sistemlerine sahip yeni nesil tank konusunda Roma yönetiminin işbirliği yapabileceği ülkeler arasında ABD, İngiltere, Güney Kore ve Türkiye ön plana çıkıyor. 

İtalyanlar, 1995-2002 yılları arasında Iveco Fiat ile Oto Melara firmalarınca dizayn edilip üretilmiş 'Ariete' adlı yerli ana muharebe tankını kullanıyor. Ariete'nin envantere girdiği yıllardan buyana zırhlı araçlara yönelik hava tehditleri önemli ölçüde değişti. 

İtalyan yapımı Ariete tankı

Artık bir tankın cephede hayatta kalabilmesi için çok gelişmiş zırha, dronsavar ve elektronik harp sistemlerine, lazer algılayıcılara, gövde üzerine monte edilmiş UKSS'ye (uzaktan komutalı silah sistemi), aktif ve yarı aktif koruma sistemlerine ve hatta lazer silahına sahip olması gerekiyor. 

Mete Han en sevdiği atı ve karısını niye vurdu? Türk ordusunu kuran liderin komutanlık sırları Mete Han en sevdiği atı ve karısını niye vurdu? Türk... Haberi Görüntüle

ASELSAN AKKOR, ALTAY'I EŞSİZ YAPIYOR 

Türkiye'nin ana muharebe tankı ALTAY tam da bu ihtiyacı karşılayabilecek şekilde üretiliyor. ASELSAN, dünyada sadece 3 ülkenin üretmeyi başarabildiği aktif koruma sistemi AKKOR'u imâl ediyor. 

ASELSAN mühendislerinin 10 yılı aşkın süre uğraşarak geliştirdiği AKKOR, tanka yönelen herhangi bir hava aracı ya da anti-tank roketini güvenli mesafeden yine roket atışıyla etkisiz hale getiriyor. 

AKKOR entegre edilmiş ALTAY tankı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde testleri devam eden ALTAY tankı BMC tesislerinde seri üretime girdi. Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün geçtiğimiz günlerde ALTAY tankına ilişkin verdiği müjdede şunları söylemişti:

"ALTAY'ımızın seri üretimine geçtik. ALTAY'ı uluslararası alanda beraber kullanabileceğimiz paydaş ülkeler, bizlerle birlikte çalışmak isteyen ülkeler var. Onlarla görüşmelere devam ediyoruz."

Birim maliyeti 15 milyon doları bulması beklenen ALTAY, dünyanın en modern ana muharebe tanklarından biri durumunda. ALTAY tankı konusunda Türkiye ile birlikte çalışmak isteyen ülkeler arasında İtalya'nın olup olmadığı şimdilik bilinmiyor.

Habere Tepki Ver

214

10

2

5

1

1

4

1

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading