Yandex Metrica
SON DAKİKA

Türk zırhlısı VURAN, Kosova'nın ardından yeni ülkesinde göreve başladı: BMC rekor kırmıştı

Türk zırhlısı VURAN, Kosova'nın ardından yeni ülkesinde göreve başladı: BMC rekor kırmıştı

Türkiye'de zırhlı kara araçları sektörünün önemli oyuncusu BMC, 4X4 VURAN'ı Kosova'nın ardından Gürcistan'a ihraç etti. Gürcü ordusu, Türk zırhlılarını düzenlenen törenle teslim aldı. 

Savunma

13.06.2024, 16:02

2023'te Türk zırhlı kara aracı ihracatının yüzde 52'sini tek başına gerçekleştiren ve 255 milyon dolarlık ihracata imza atan BMC, 'VURAN' 4X4 zırhlı araçlarda pazarı genişletiyor. KİRPİ ve AMAZON'la önemli başarılara imza atan şirket, VURAN'ı bir ülkeye daha ihraç etti. 

Havan topu entegre edilmiş versiyonu geçtiğimiz yıl Kosova'ya satılan VURAN'ın yeni adresi Gürcistan oldu. 

Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) ve Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) sınıfının önemli bir üyesi olan BMC VURAN, Tiflis'e yakın Vaziani'de düzenlenen törenle Gürcistan Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. 

BMC VURAN Gürcistan ordusuna teslim edildi.

Törene, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Sergo Janelidze ile Gürcistan Savunma Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Irakli Çiçinadze, Milli Savunma Bakanlığına (MSB) bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) Genel Müdürü Behçet Karataş ile ASFAT yetkilileri ile diğer davetliler katıldı.

Araçların Gürcü ordusuna teslim edilmesinin Türkiye'nin Gürcistan’a verdiği desteğin bir örneği olduğuna dikkati çeken Büyükelçi Orbay, şunları söyledi:

"Bu araçlar, Türkiye'nin aynı zamanda Gürcistan'ın güvenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne olan güçlü desteğinin de somut bir göstergesidir. Biz inanıyoruz ki bu araçlar, Gürcistan'ın caydırıcılık ve savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacaklardır."

Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın işleri açıldı Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın... Haberi Görüntüle

ORBAY: İNŞALLAH SADECE TATBİKATTA KULLANIRSINIZ

Ali Kaan Orbay, Türk savunma sanayiinin faaliyetlerine de değinerek, şunları kaydetti:

Büyükelçi Ali Kaan Orbay

"Biz, bugün Türkiye olarak savunma alanında kendi ihtiyaçlarımızı yüzde 80'e kadar yerli üretimle, yerli girdi ile karşılayabiliyoruz. Gürcistan'dan da beklentimiz, bizim sahada test edilmiş en gelişmiş teknolojilere sahip savunma sanayii ürünlerimize Gürcistan'ın ihtiyaç duyduğu askeri alımlarda öncelik vermesi.

Netice itibarıyla Türkiye, burada en kısa ikmal hattıyla Gürcistan'ın ihtiyaçlarını en maliyet etkin şekilde karşılayabilecek bir konumda. Aramızdaki işbirliğimizin, her alanda olduğu gibi askeri ve savunma alanında da artarak devamını istiyoruz. Bu araçları inşallah eğitim ve tatbikat dışında kullanmaya ihtiyaç olmayacaktır."

BMC VURAN Gürcistan ordusuna teslim edildi 6.jpg

Akıncı'dan nokta atış! Selçuk Bayraktar duyurdu: 'Gözde Güdüm Kiti atış testi' başarı ile tamamlandı Akıncı'dan nokta atış! Selçuk Bayraktar duyurdu: 'Gözde Güdüm Kiti atış... Haberi Görüntüle

GÜRCİSTAN-TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ SÜRECEK 

Gürcistan Savunma Bakanı Yardımcısı Janelidze ise Türkiye ile Gürcistan'ın önemli işbirliği başlıklarına sahip olduğuna değinerek şunları söyledi:

"Bugünün de gösterdiği gibi, Gürcistan ve Türkiye savunma alanında uzun süredir başarılı şekilde işbirliği yapıyor. Bugün, Gürcistan Savunma Kuvvetleri, Türkiye’den NATO standartlarında zırhlı araçları teslim alıyor. 

Bu tür etkinlikler, Gürcistan için çok önemlidir çünkü ülkemizin savunma kabiliyeti güçlendirilecek ve savunma kuvvetleri, NATO standartlarına uyumlu hale getirilecektir. Umarım benzer etkinlikler, tekrar planlanır ve başarıyla uygulanır."

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Gürcistan'a sevk edilen VURAN tipi zırhlı araç sayısının 46 olduğunu duyurdu. 

Habere Tepki Ver

35

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading