Yandex Metrica

Sitede Ara

Dar gelirli vatandaşa doğalgaz müjdesi! Tarife sistemiyle cepler rahat edecek

Dar gelirli vatandaşa doğalgaz müjdesi! Tarife sistemiyle cepler rahat edecek

Hükümet doğalgaz faturalarıyla ilgili yeni bir düzenleme için düğmeye bastı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda konuyla ilgili bir çalışma yürütüyor. Yapılacak çalışmaya göre düşük gelirli ile yüksek gelirli olanlar farklı tarife üzerinden ücretlendirilecek. 

Ekonomi

11.06.2024, 12:59

1 yıl boyunca hanelere 25 metreküplük doğalgaz desteği geçtiğimiz 31 Mayıs tarihi itibarı ile son buldu ancak hükümet cephesinin yeni bir fatura desteği üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Sosyal tarife düzenlemesi ile ihtiyaç sahibi olan dar gelirli vatandaşların hanelerine fatura desteğinde bulunulacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda konuyla ilgili bir çalışma yürütüyor. Yapılacak çalışmaya göre düşük gelirli ile yüksek gelirli olanlar farklı tarife üzerinden ücretlendirilecek. 

Maaş tablosunda kök aylık detayı! Emeklileri üzecek haber: 4 milyon emekliye zam yok Maaş tablosunda kök aylık detayı! Emeklileri üzecek haber: 4 milyon... Haberi Görüntüle

''DEVLETİMİZİN BİR KAZANIMIYDI''

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili merak edilenleri Milliyet'e anlattı.

Muhammet Bayram, yaptğı açıklamada şunları kaydetti;

1 yıl boyunca hanelere 25 metreküplük doğal gaz desteği geçtiğimiz 31 Mayıs tarihi itibarıyla son buldu. Gabar’da bulunan petrol ve Karadeniz’de bulunan doğal gaz keşifleri ile beraber bu devletimizin bir kazanımıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta Türkiye’de elde edilen kazancı, refahı toplumun tüm kesimlerine yayma sözünü veriyor. 25 metreküplük doğal gaz desteği de keşiflerle birlikte halkımıza sunulan bir hediyeydi. Bunun bir sonraki aşamada toplumun tüm kesimine yayılması bekleniyor. Halihazırda sosyal destek ödemeleri kapsamında geliri düşük hanelere doğal gaz destekleri, elektrik faturası desteği yapılabiliyor.

Fenerbahçe hisseleri rekor kırdı! İşte güncel fiyatı Fenerbahçe hisseleri rekor kırdı! İşte güncel fiyatı Haberi Görüntüle

GELİRE GÖRE TARİFE SİSTEMİ

Burada yeni bir düzenleme ile birlikte düşük geliri olan kişilere daha düşük bir tarifeden, yüksek geliri olanlara daha yüksek bir tarife üzerinden ücretlendirme düşünülüyor. Kademeli olarak belirlenecek husus, her bir hanenin gelirinin ölçülmesi sonrası yapılacak bir husustur. Burada hane içi gelir hesaplanarak bir skala belirlenebilir. O hanede gelir hangi skaladaysa buna göre bir tarifelendirme yapılabilir. Bu uygulama sabit dar gelirli ve orta gelirlinin alım gücünü artıracak bir önlemdir. Yüksek enflasyonist ortamda düşük gelirli ve dar gelirliler zorluk çekti. Maaşlara zam yapmaktansa alım gücünü artırıcı önlemler yapılmalıdır. Bu da alım gücünü artırıcı bir önlem diyebiliriz.

Ağırlığı tam 1 ton 100 kg: Kurbanlık tosun yeni sahibini buldu: Fiyatı ise dudak uçuklatı! Ağırlığı tam 1 ton 100 kg: Kurbanlık tosun yeni sahibini... Haberi Görüntüle

''ADALETİ SAĞLAYACAK''

Elektrik ve doğal gaz destekleri devam edecek. Düşük gelir sahiplerine daha düşük ödeme, yüksek gelir sahiplere daha yüksek bir ödeme adil olacaktır. Anayasa’nın eşitlik ilkesine bu uygundur. Verginin temel prensibi de gelir dağılımı adaletinin sağlanmasıdır. Yüksek gelirliden daha yüksek bir ödeme alınması gelir dağılımında adaleti sağlayacak bir unsurdur.

Gümüş, altına fark atacak! Ayın şampiyonu gümüş olabilir! O tarihte rekor üstüne rekor bekleniyor! Gümüş, altına fark atacak! Ayın şampiyonu gümüş olabilir! O tarihte... Haberi Görüntüle

''YASAL SÜREÇ GEREKLİ''

Belli skalalar belirlenecek. Gelir skalası ile birlikte asgari ücret ve altından başlamakla birlikte en düşük tarife olacaktır. Asgari ücretin katları şeklinde tarifelendirme yapılabilir. Şu anda netleşmiş bir durum söz konusu değil. Şu anda sadece doğal gaza ilişkin bir duyumumuz var. Kademeli olarak elektrik ve diğer faturalar için de bir destekleme getirilebilir. Düzenlemede yasal süreç gerekli. Bunun için uzun bir hazırlık süreci gereklidir. Meclis’te kanun taslağı oluşturulacak ve kanun geçecek. Yaz tatiline girmeden önce ben bu düzenlemenin yapılmasını beklemiyorum. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading