Yandex Metrica

Motosiklette vergi oyunu yapanlar yandı! Maliye fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacak

Motosiklette vergi oyunu yapanlar yandı! Maliye fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, motosiklette silindir hacmi oyunu ile kayıtdışı gelir elde edenlerin peşinde. 50 cc altı motor silindir hacminde Türkiye'ye gelen motosikletin 125 cc kapasiteye çıkarılması resmi olmayan yöntemlerle yapılıyor. Böylece 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) tabi olmadığı için bu oyunla piyasaya sürülüyor. Bakan Şimşek, sosyal medeya üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" dedi.

Ekonomi

11.06.2024, 16:46

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışılıkla her alanda mücadelesi etkin ve kararlı bir şekilde devam ediyor. 

Düşük motor hacmina sahip motosikletlerin ithal edildiği ve daha sonra yurt içinde motor hacimlerinin yükseltildiği tespit edildi.

Bakanlık, yurt dışından getirilen motosikletlerdeki vergi oyununun peşine düştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" ifadesini kullandı.

Dolar neden yükseldi? Dolar yükselmeye devam eder mi, düşer mi? Dolar neden yükseldi? Dolar yükselmeye devam eder mi, düşer mi? Haberi Görüntüle

MTV VE TRAFİK SİGORTASI ALINMIYOR

Hürriyet'in haberine göre vergiden kaçmak isteyen ithalatçı, 50 cc silindir hacmine sahip motoru Türkiye’ye getiriyor. Söz konusu motoru 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçalar ise ayrıca ithal ediliyor. Bununla birlikte Türkiye’de yapılan montajla 125 cc silindirli motorlar piyasada satışa sunuluyor. Ancak vergiden kaçka isteyen fırsatçılar bunu resmi olmayan yöntemlerle yapıyor. Böylece 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) tabi olmadığı için bu oyunla piyasaya sürülüyor.

Madeni 5 TL'lik para tedavüle çıkıyor! Türkiye Yüzyılı logosuna yer verildi Madeni 5 TL'lik para tedavüle çıkıyor! Türkiye Yüzyılı logosuna yer... Haberi Görüntüle

TRAFİK SİGORTASI ZORUNLULUĞU DA YOK

Ayrıca MTV'nin yanı sıra 50 cc veya daha düşük motor silindir hacmine sahip motosikletlerin trafik sigortası zorunluluğu da bulunmuyor. Kayıt dışılıkla her alanda mücadele eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading