Yandex Metrica
SON DAKİKA

Haluk Görgün'den ALTAY tankı müjdesi! Milyonlar bu gelişmeyi bekliyordu

Haluk Görgün'den ALTAY tankı müjdesi! Milyonlar bu gelişmeyi bekliyordu

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türkiye'nin ana muharebe tankı ALTAY'da seri üretim aşamasına geçildiğini duyurdu. Görgün, ALTAY'ın TSK'ya teslimatı sürerken aynı zamanda ihraç edileceği mesajı da verdi. 

Savunma

29.05.2024, 17:33

Türk ordusunun ana muharebe tankı ALTAY, seri üretime geçti. BMC ana yükleniciliğinde üretilen milli tank, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmiş 2 adet prototip üzerinde 6 bini aşkın başlıkta testleri devam ederken seri üretim aşamasına geçti.

Milyonların heyecanla beklediği müjdeyi Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün duyurdu. 

EFES-2024 Tatbikatı çerçevesinde Seferihisar'da açılan savunma sanayii ürünleri sergisini ziyaret eden Görgün, burada TRT Haber'e önemli açıklamalarda bulundu. 

ALTAY'ın BMC tesislerinde seri üretim halinde olduğunu açıklayan Haluk Görgün, "ALTAY'ımızın seri üretimine geçtik. ALTAY'ı uluslararası alanda beraber kullanabileceğimiz paydaş ülkeler, bizlerle birlikte çalışmak isteyen ülkeler var. Onlarla görüşmelere devam ediyoruz" dedi.

Bu ifadelerle Görgün, ALTAY için şimdiden ihracat müjdesini de vermiş oldu. 

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

BMC HEM TÜRK ORDUSU İÇİN ÜRETECEK HEM DE ALTAY'I İHRAÇ EDECEK

BMC tarafından yeniden tasarlanan ALTAY tankı, ilk aşamada Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 250 adet teslim edilecek. Tankların ilk 100 tanesinde Güney Kore menşeili güç grubu kullanılacak. Sonrasında BMC Power şirketinin millî imkanlarla geliştirdiği ve testleri uzun bir süredir devam eden 1500 beygirlik BATU motoru, ALTAY'a güç verecek. 

BMC şirketi Ankara'nın Kahramankazan ilçesine modern bir tank fabrikası inşa ediyor. Bu fabrikanın tamamlanmasıyla birlikte ALTAY tankı üretiminin hızlanması bekleniyor. 

Firma, TSK'ya teslim edilecek tankların haricinde her yıl 25-30 arasında ALTAY'ı yurtdışına ihraç etme kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

BMC yetkilileri ayda 8 adet ALTAY tankını imâl ederek teslimata hazır hale getirebileceklerini kaydetmişti.

ALTAY tankı

Savaş uçakları için son imza da atıldı: 24 adet F-16 birkaç güne yola çıkabilir Savaş uçakları için son imza da atıldı: 24 adet F-16... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE DÜNYA BARIŞI İÇİN TEMİNATTIR

Savunma sanayiinin kara araçlarında yeni bir açılım halinde olduğunu duyuran Görgün, yeni ihracat sözleşmelerinin yolda olduğunu, Avrupa'da NATO ülkelerinin tercih ettiği zırhlı araçlar bulunduğunu söyledi. 

Baykar üretimi taarruzî insansız hava aracı AKINCI'nın İran'da helikopter enkazını bulduğu kritik operasyonu da hatırlatan Görgün, "Bütün dünya AKINCI TİHA'nın başarısını gözlemledi. Herkes bizim kazandığımız teknolojileri nasıl kullanabildiğimizin farkında. Türkiye'nin güçlü olması, savunma sanayiinde üstün olması, aslında hep söylüyoruz, dünya barışı için bir teminattır. Biz bunun için çalışıyoruz" diye konuştu. 

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

5 AYDA 4 MİLYAR DOLARLIK SÖZLEŞME

Türkiye'nin 2023 yılını 5,5 milyar dolar savunma-havacılık ihracatıyla kapattığını hatırlatan Görgün, 2024 yılının ilk 5 ayında 4 milyar dolarlık yeni sözleşme imzaladıkları bilgisini verdi. 

Görgün, "Geçtiğimiz sene 10 milyar doların üzerinde sözleşme imzalamıştık. Bu sene onu da aşacağız diye değerlendiriyorum. Çünkü görüştüğümüz firmalarımızın üzerine çalıştığı büyük projeler var. Her yönüyle gece gündüz durmadan, dinlenmeden koşarak çalışıyoruz" açıklaması yaptı. 

Habere Tepki Ver

20

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading